Kişisel Site

Bilgisayar ıSınma Sorunu

23 Şubat 2016 | Yazar: sohbetodalari | Henüz yorum yapılmamış | 117 views Görüntülenme

Bilgisayarla çalışırken kasanın içinden gelen “vuuuuuu” şeklindeki sesleri bilirsiniz. Özellikle de çalışmak için seçtiğiniz ortam sessiz bir ortamsa veya benim gibi ilham gelmesi için gece yarısını bekleyenlerdenseniz bu sesle- re kulağınızın artık iyice alışmış olması lazım.

 

Peki bu sesler nereden geliyor biliyor musunuz? Bilgisayarınıza ait parçaların üzerine takılı olan soğutma fanlarından. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve daha hızlı, daha ufak yongaların ortaya çıkmasıyla gelen daha dar alanı daha etkin bir şekilde soğutma ihtiyacı da üzerinde önemle durulması gereken bir problem halini alıyor. Isı bilgisayarınızın hemen her parçası için tehlikeli ve bu nedenle de ortamdan bir an önce uzaklaştırılması gerekiyor. Tabii teknolojinin gelişmesiyle ısınan parça sü>yısı da arttığından dolayı, aktif soğutma olarak adlandırdığımız, ısınan parçanın üzerine “fan” adlı pervanelerin kullanımıyla üflenerek parçayı soğutma yöntemi giderek yaygınlaşıyor. Önceleri bunlar sadece güç kaynağı üzerinde kullanılıyordu, daha sonra işlemcileriıı soğutulması için kullanılmaya başlandı, ardından görüntü kartlarının gelişmesiyle bunların üzerindeki özel görüntü işlemcilerinin soğutulması, fanlar sayesinde gerçekleştirilir oldu ve son olarak anakart üzerindeki yongalarda bile kullanılmaya başlandıklarını gördük. Bütün bunlara bir de tüm bu parçaların bilgisayar kasasının içinde oluşturduğu sıcak havayı atmak için dönen büyük kasa fanlarını eklersek, bugün alacağınız standart bir bilgisayarın kasasında iri- ii ufaklı en az dört pervane döndüğünü söyleyebiliriz.

 

Peki ama böyle olmasa ne olurdu? Örneğin işlemci üzerindeki ısı dağıtım mekanizması bir nedenle görevini yapamaz hale gelirse sonuçta işlemciyi nasıl bir kader bekliyor? Dünyanın önde gelen donanım inceleme sitelerinden tomshardware tr sitesinde bununla ilgili olarak yapılan bir deneyin video görüntülerini izlemek mümkün. Deneyin konusu şu: Yorucu bir bilgisayar uygulamasını çalıştırmakta olan bir bilgisayarın işlemcisi üzerindeki ısı emici levha+fan ikilisi birden kaldırılır ve işlemci soğutma sistemi olmadan çalışmaya zorlanırsa neler olur?


Aslında bu video çıktığı zaman çeşitli markaların işlemci ısı yönetimiyle ilgili birçok özel tartışmayı da beraberinde getirdi, ancak sonuçta oradaki görüntüler modern teknolojinin aktif soğutma sistemleri olmadan ne gibi tehlikelerle karşılaşacağına güzel bir örnek Solma özelliğini koruyor. Hatta seyrettikten sonra bilgisayarınızın kasasının içinden gelen o “vuuuu” sesleri hoşunuza bile gitmeye başlayabilir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler :

Benzer Yazılar

Tablet Bilgisayar Seçimi
Tablet bilgisayarlar ilk ortaya çıktığı günden beri büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta olan bu mobil bilgisayarlar, özellikle kolay taşınabilmesiyle ilgiyi üzerine çekiyor. 7′den 70′e herkesin elinde görmeye alıştığımız tablet bilgisayarlar, büyük bir gere...

Yorumlar