Kişisel Site

Evlat Nedir? Evladım Kavramı

29 Eylül 2016 | Yazar: Admin | Henüz yorum yapılmamış | 167 views Görüntülenme

Nedir evlat? Bir insanın doğum yoluyla sahip olduğu kız veya erkek çocuk mudur? Bu kadar basit tanımlarsanız eğer evet odur. Ya da çoğumuzun hissettiği gibi kalbinden akan sözlerle sebebi hayatımız, can parçamız, ciğer paremiz, geceleri uykusuzluğumuz, gündüzleri neşemiz, varlığı ile sevincimiz, yokluğu ile burukluğumuz, sesini duyduğumuzda hayata döndürenimiz, annelik içgüdüsü ile kilometrelerce uzaktan üzüntüsünü, hastalığını, sevincini hissettiğimiz, varlığımızdır evladımız. Kimilerine göre bu sevgi anlatılmaz, anlatılamaz ve ancak yaşanır. Bu yüzden anneliği yaşayamayanlar ile anne olmayı tercih etmeyenler dâhil herkes için üzülmek gerekir. Evlat, neredeyse paylaşılmaz ve vazgeçilmez bir tutku, bir bağımlılıktır. Uğruna aklın alacağı ve almayacağı her şey yapılandır hem de hiç duraksamadan yapılan. Aynı zamanda da ne yaparsa yapsın asla kızılamayan, asla küsülemeyen, yine de peşinde koşulan, vurduğunda elin acıdı mı yavrum denilen tek kişidir.

 

Çocuğunuza, kızım veya oğlum dediğinizde anlamı başkadır, evladım dediğinizde bu kelimeye yüklediğiniz anlam başkadır. Acısını yaşarken evladım diyerek ağlarsınız. Sizi evlenmeye zorlayandır evlat. Sevdiğinizle isterseniz bir evde yaşarsınız, toplumu ve toplumsal kuralları karşınıza alır, ailenizle, komşularınızla ayrı ayrı büyük bir zevkle ve kararlılıkla savaşırsınız. Ama iş evlat sahibi olmaya geldiğinde, ya da bir evladınız olacağını öğrendiğinizde işte orada durursunuz. Siz kendiniz için güçlüsünüzdür ama biricik evladınıza söylenecek bir sözü kaldıramayacağınızı bilirsiniz. Bu yüzden, sonradan belki de ayrılacağınızı bile bile önce evlenirsiniz. Ne yazık ki ülkemizde halen evlilik dışı sahip olunan çocuklara en modern, en eğitimli ve kültürlü şehirlerimizde bile iyi gözle bakılmıyor. Evlilik dışı sahip olsanız da kanunlarımıza göre çocuğun biyolojik babasının soyadını alması ve onun kütüğüne kaydolması gerekiyor. Baba aklanıyor, taltif ediliyor ama siz yine kötü kadınsınız bunu bilin. Bu yaklaşımın yenildiği gün, kimin soyadını alacağına, kimin kütüğüne geçeceğine karar verecek yaşa gelinceye kadar ve çocuklarımıza annenin soyadı ile ve annenin kütüğünde yaşayabilecekleri izni verildiği gün belki de çocuk sahibi olmamız için illa ki de evlenmemiz gerekmeyecektir.

 

Evlat sevgisi anne babanın evladına duyduğu sevgidir, genelde çocukların bu hissiyatı anlamadığı düşünülür ve bu konu hakkında da anne olunca anlarsın, baba olunca anlarsın gibi geleceğe dönük cümleler kurulur. Bazen anne-baba olmadan da anlaşılır bu sevgi, mesela ilk defa âşık olup sevgilinin yüzüne hasret kaldığınızda ben sevgilimi bu kadar özlerken annem/babam beni nasıl özlüyor, nasıl benim için üzülüyordur kim bilir düşüncesiyle baş başa kalabilir ve onları az da olsa anlayabilirsiniz. Hiç bir zaman evladım kötü kötü huyları var diye yakınmamalıyız çünkü mutlaka evladımızın o hale düşmesinde bizim de bir eserimiz olabilir ve hatta vardır. Anne ve baba olarak ilgisizliğimiz vardır, sevgi eksikliğimiz vardır, bir düşünelim.

 

Dokunmaya kıyamadığımız, öpmeye doyamadığımız evladımızdan ayrılık günü gelip çattığında isteriz ki kaçalım, bizi görmesin, üzülmesin, ağlamasın yeter ki diye. O bilmez ama biz biliriz gittiğimizde o bizi göremez ve duyamaz ama bizi bu dünyada birbirimize kavuşturan Rabbimiz orada buluşuncaya kadar bize evladımızın yanında olmayı bahşedecektir. Biz bunu bilip söylesek de evladımıza anlatamayız, çok zor. Ama daha zor olan nedir bilmek lazım, rabbimiz bize evladımızın acısını, kaybını göstermesin.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler :

Benzer Yazılar

Gençlik Nedir, Gençlik Kavramı
Gençlik, Her şeyde olduğu gibi sahip olunduğunda kıymeti bilinmeyen, yavaş yavaş kaybedildikçe kıymeti anlaşılan, insanların çoğunlukla hayat şartları ve yaşam mücadelesiyle veya okul ve sınavlarda bu dönemini yaşadığının farkına varmadan yaşadığı kısa süreli hayat dilimine verdiğimiz tanımdır Gençlik....
Anne Çocuk İlişkileri
Bir an önce bu konu hakkın da bir çok kişinin yorumları sonrası sizler ile paylaşma gereği duydum. Bizler çocuklarımız için her ne kadar gelecekleri açısın dan şüpheci tavırlar sergilesek de çoğu zaman onların ne kadar daha rahat şekilde hareket etmelerini sağlayabiliriz diye de düşünmeden edemiyoruz. Ülkemiz...

Yorumlar