Kişisel Site

Gençlik Nedir? Gençlik Kavramı

29 Eylül 2016 | Yazar: Admin | Henüz yorum yapılmamış | 242 views Görüntülenme

Gençlik, Her şeyde olduğu gibi sahip olunduğunda kıymeti bilinmeyen, yavaş yavaş kaybedildikçe kıymeti anlaşılan, insanların çoğunlukla hayat şartları ve yaşam mücadelesiyle veya okul ve sınavlarda bu dönemini yaşadığının farkına varmadan yaşadığı kısa süreli hayat dilimine verdiğimiz tanımdır Gençlik. Her ne kadar insanlar kendileri için benim ruhum genç diye bu zaman dilimini zamansal tanımlarla, ayla, yılla ve yaşla sınırlandırmaktan kaçınsalar da, evet gençlik olarak tanımlanan süreç kişinin bebekliği ile yetişkinliği arasındaki yaşanan zaman dilimidir.

 

Bu terimin fizyolojik, demografik, sosyolojik durumu yansıtmada bir alt kültür olarak kullanılmaktadır. Gençlik tanımlamalarında daha çok ergenlik, grup etkileşimi üzerinde durulmaktadır. Ergenlik ayrıca eğitim ve toplumsal hareketler araştırmalarında belirtilen bir toplumsal adlandırma olarak da karşımıza çıkmaktadır. Gençliğin taşıdığı özdeşleşmenin ve bağımlılığın, bilişsel ve ahlaki düzeylerde gerçekleştiği düşünülmektedir. Kız-erkek arkadaşlığının ve evliliklerin büyük bölümü bu dönemdeki yaşlarda yaşanmaktadır. Ergenlik döneminin bedendeki fizyolojik gelişim süreci otuzlu yaşlara kadar artarak devam etmektedir. Gençlik dönemi akıl ve beden gücünün, üreticiliğin dorukta olduğu yaşlar olarak kabul edilmektedir. Gençlik dönemlerinde cinsiyet açısından, kızlarda erken yaşta annelik ve erken yaşta doğum sorunları görülebilmektedir. Gençlik sürecinde birey kişilik ve benlik kuramlarında kişinin kendini nasıl gerçekleştirdiğini araştırmaktadır. Toplumun ilk çağlarından beridir bu güne kadar her zaman diliminde gençlik, ataerkil kültürle, şiddetle, namus kavramlarıyla ve yaşlı kuşakla çatışma içinde olmuştur ve bundan sonraki zaman dilimlerinde de bu durum değişmeyecektir.

 
Bir başka görüş açısından da gençlik kültürün bir sonraki nesillere aktarılmaya başlandığı, bir milletin geçmişinden getirdiği önemli örf ve geleneklerin insanlara benimsetildiği en önemli dönemdir. Milli ve manevi değerler ışığında kişilerin kimliğinin, karakterlerinin ve kişiliklerinin oturması yine bu döneme rastlamaktadır. Ayrıca ister iyi alışkanlıklar isterse kötü alışkanlıklar olsun gençlik dönemi insanoğlunun hayatının birçoğuna aktaracağı alışkanlıkları kazandığı bir çağ da olmaktadır. Bu çağ, yani diğer adıyla gençlik çağı arkadaşlık döneminin geliştiği, insanların belki de uzun yıllar hayatlarını ve fikirlerini paylaşacağı insanlarla dostlukları kurdukları bir dönemdir.

Bunun yanı sıra aile yuvasının kurulması, bu yuvanın kurulması neticesinde aile hayatının mutluluk veya sıkıntılar içerisinde devam etmesini sağlayan kişilik temelleri de yine gençlik döneminde atılmaktadır. Burada sayılan ve sayılmamış daha birçok önemli gerekçeler yüzünden gençlik hayatı, asla boş verilecek ve umursanmayacak bir dönem olmamaktadır. Aksine gençlik ihmali en az seviyeye indirmemiz gereken bir dönemdir ki, bu dönemin ihmalinin telafisi hem bireylere hem de toplumlara çok yaralar açmakta ve çok zararlar getirmektedir. Genç dediğimizde kullandığımız anlamı ile yaşı ilerlememiş olan, ihtiyarın karşıtı anlamındadır. Ayrıca genç dediğimizde ifade ettiğimiz kişi için zihin bakımından yeterince gelişmemiş, toy anlamında mecazi anlamı da bulunmaktadır.

Gençlik ise, bir başka anlamıyla da insan hayatının ergenlikle orta yaş arasındaki dönemini ifade etmektedir. Ergenlik ile yapılan tariflerden yola çıkarak, gençlik hem maddi anlamda kişinin bedeninde oluşan bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkmaktadır, hem de manevi anlamda ruhsal yapıyı teşkil eden duygularımızı ifade eden bir anlam olarak ta düşünülmektedir.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Benzer Yazılar

Evlat Nedir, Evladım
Nedir evlat? Bir insanın doğum yoluyla sahip olduğu kız veya erkek çocuk mudur? Bu kadar basit tanımlarsanız eğer evet odur. Ya da çoğumuzun hissettiği gibi kalbinden akan sözlerle sebebi hayatımız, can parçamız, ciğer paremiz, geceleri uykusuzluğumuz, gündüzleri neşemiz, varlığı ile sevincimiz, yokluğu ile burukl...
Anne Çocuk İlişkileri
Bir an önce bu konu hakkın da bir çok kişinin yorumları sonrası sizler ile paylaşma gereği duydum. Bizler çocuklarımız için her ne kadar gelecekleri açısın dan şüpheci tavırlar sergilesek de çoğu zaman onların ne kadar daha rahat şekilde hareket etmelerini sağlayabiliriz diye de düşünmeden edemiyoruz. Ülkemiz...

Yorumlar