Kişisel Site

Sohbet Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

6 Şubat 2016 | Yazar: sohbetodalari | Henüz yorum yapılmamış | 156 views Görüntülenme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Güvenli Chat Sohbet hakkında bahsedeceğiz.

Bildiğiniz üzere şu an google üzerinden erişebileceğiniz çok sayıdasohbet sitelerimevcut. Peki busohbet siteleri ne kadar güvenli ?

Öncelikle sizlere sohbet sitelerinin tanımını gerçekleştirelim. İnsanların web tabanlı Sohbet Siteleri üzerinden odalara bağlanarak hiç tanımadığı kişilerle yapmış oldukları diyaloga Sohbet denir. Bu tarz platformlarda kendinize bir rumuz belirlersiniz ve o rumuzu isterseniz sunucu veri tabanına kaydederek şifreleyebilir ve size ait bir rumuz olmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ; rumuza ait belirlenen şifrenin msn, mail vb. gibi diğer sitelerde kullanmış olduğunuz rumuzlardan farklı olması sizin yararınıza olacaktır. Çünkü rumuza belirlediğiniz şifrenin çalınma ihtimali olabilir ve bu sebepten dolayı diğer bilgilerinize erişim sağlanabilir. İşte bu noktadasohbet severlerin dikkatli olması gerekemektedir.

İkinci bir nokta ise Sohbet Odalarında asla ve asla kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız. Mümkünse gerçek kimliğinizi bile ortaya çıkarmamınızı tavsiye ederiz. Günümüzde dolandırıcılığın üst seviyede olduğu bu zamanlarda ; dolandırıcı şahıslar tarafından kişisel bilgilerinize ele geçirilerek dolandırılmanızı istemeyiz. Peki bu kişiler ne tarz bilgiler isterler sizden ? Örnek olarak verecek olursak asla ve asla TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı, kredi kartınızın üzerinde yazan 16 haneli numara / son kullanım tarihi / güvenlik kodu / şifre gibi bilgileri, eğer bankaların internet şubelerini kullanıyorsanız bununla ilgili bilgileri lütfen tanımadınız / güvenmediğiniz şahıslarla paylaşmayın ki bunu bir bankacı olarak sizlere altını çizerek söylüyorum. Çünkü unutmayın ki karşınızda konustuğunuz , sohbet ettiğiniz kişi sizi hiç tanımayan bir kişi ve sizi dolandırmaya çalışması muhtemel olabilir.

Üçüncü nokta ise son zamanlarda baya bir moda olan; sohbet sunucularına kız nicki ile girip karşısında sohbet ettiği erkeğe kamerada görsel şov yapacağını, bunun karşısında cep telefon numarasına kontör göndermesini isteyenlerdir. Tabiki bu duruma aldanıp kontör gönderen arkadaşlar ondan sonra msn başında 2 saat açılacak bir kamerayı beklemektedir. Bu insanların cinsel arzularından yararlanarak karşıdaki şahsı dolandırmaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşırsanız lütfen itibar etmeyiniz çünkü bilin ki karşınızdaki kişi çok yüksek ihtimalle dolandırıcı bir kişidir.

En çok sıkıntı yaşanan noktalardan birisi ise sohbet odaları ‘na bağlanan kişilerin hiç tanımadığı bir kişiyle IP adreslerini paylaşmalarıdır. Unutmayın ki karşıdaki kişi bu bilgiyi eline geçirerek kişisel veya kurumsal bilgisayarınıza erişim sağlayarak sizinle ilgili çok önemli bilgilerinizi ele geçirebilir. Kullanıcılarımıza özellikle bu noktada hassas davranmalarını şiddetle öneriyoruz. IP adresiniz size özel bir bilgidir ve lütfen o şekilde size özel kalsın.

Eğer bunlar dışında bir kişisel bilgi paylaşacaksanız da ; lütfen paylaşmadan önce sunucuda bulunan üst düzey yöneticilere durumu bildirin. Bu bilgiyi paylaşmam herhangi bir güvenlik açığı oluşturur mu diye sorun. Sormadığınız takdirde çok geç kalmış olabilirsiniz. Unutmayın ki sunucuda bulunan kanal operatörleri ve sunucu yöneticileri sizleregüvenli sohbetortamı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Tüm bu yazılanlara ve uyarılara rağmen paylaşılan bilgilerden SohbetOdalari.Name.TR ve bağlı siteler sorumluluk kabul etmez. Aynı zamanda IRC PlatformumuzBahanechat.comüzerinde paylaşılan bilgilerden dolayı sorumlu tutulamaz.

Bu yazımızda bahsettiğim noktalara özen göstermenizi ve hiçbir kişisel bilginizi paylaşmamınızı rica eder, keyifli sohbetler dilerim.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Benzer Yazılar

Muş Chat Sohbet Odaları
İnsanlar normal hayatın verdiği sıkıntılardan biraz olsun uzaklaşmak için çözüm yolları arıyorlar. Yeni insanlarla tanışmak ve yeni bir arkadaş çevresi edinmek istiyorlar. Günümüzde artık bu çok kolay bir hal aldı. Teknoloji ve internetin gelişmesiyle bu sorunlarınızı artık çözebilmeniz mümkün. Bunun iç...
Muğla Chat Sohbet Odaları
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla farklı kültürleri, farklı kişileri bir araya toplayan chat siteleri birçok kişiyi bir araya getirmektedir. Bu chat siteleri sayesinde dünyanın her yerinden insanlar aynı platformda buluşarak eğlenceli sohbetler edip, iyi vakit geçirebilmekt...
Mardin Chat Sohbet Odaları
Günümüzde artık internet kullanımının artması ve gelişmesiyle insanların birbirleriyle sohbet edip tanışabilecekleri platformlar çoğaldı. Sohbet odaları da bu platformlardan bir tanesi.Sohbet odaları sayesinde aynı şehirde yaşayan kişiler aynı ortamda tanışma imkanını elde ederler. Mardin Chat Sohbet ’de bu soh...

Yorumlar