Kişisel Site

Sohbete Olan İlginin Nedeni?

9 Ocak 2016 | Yazar: sohbetodalari | Henüz yorum yapılmamış | 102 views Görüntülenme

Sohbet, duygu ve düşücelerin paylaşıldığı konuşma, iletişim yoludur. Kişiler arasındaki konuşmalar, karşımızdaki kişide içtenlik, buna bağlı olarakta ruhen rahatlığı hissettirdiğinde ise sohbet seviyesine ulaşır. Peki son yıllarda, internet ortamında sohbet etmeyi popüler yapan gerekçeler nelerdir? Gelin bu konuyu eleştirel birkaç yaklaşımıda değerlendirerek irdeleyelim.

Eleştirel yaklaşımların olmasına rağmen insanların internet üzerinden sohbet etmeye gösterdikleri ilgi, aslında günlük hayatlarındaki eksiklikleri veya ihtiyaçları gidermeye yönelik ilginin bir sonucudur. Bazen internet üzerinden yapılan sohbetin sanallığından dem vurulur, bazende bu sohbetlerin içerisindeki kişilerin büyük çoğunluğunun asosyal kişiler olduğu belirtilir. Ne varki, bu tarz eleştirilerin doğruluk payı yoktur. Niçin derseniz, etrafımızda olup bitenlere baktığımızda, her tür insanın sohbet sitelerinden sosyal paylaşım sitelerine kadar başka insanlarla etkileşim veya paylaşım içinde olduğunu görürüz. Çok ünlü sanatçılardan politikacılara, şirketlerde yöneticilik gibi ciddi pozisyonda yer alan kişilerden ortaöğretimde öğrenci olan gençlere kadar çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Eleştirilere verilecek bu basit cevabın ötesinde gerçek nedenlere yoğunlaştığımızda bambaşka bir gerçek ortaya çıkar.

Yukarıda örnek verdiğimiz her türden insanın, Sohbet Etmek için çok farklı nedenleri vardır. Bazı kişiler bilgi paylaşımı amacıyla, bazı kişiler birisiyle konuşabilme ihtiyacıyla, bazı kişiler ise özellikle daha önce hiç tanımadığı yeni insanlarla tanışmak için sohbet eder. Bilgi paylaşımı amaçlı sohbetlerde de mutlaka karşılıklı kişisel etkileşimlerin olduğu bir gerçektir. Bunu belirtmemizin nedeni şudur, amaç ve sonuç ilişkisi açısından; bilgi paylaşımı yapan kişilerin sohbeti de, arkadaş arayan kişilerin sohbetide bir noktada benzeşmektedir. İnsanoğlu olarak ‘yeni’ye olan ilgimiz… Yeniye olan ilgimizi, günlük hayatta cesurca ifade edemeyebiliriz. Bu kimi zaman ortam, kimi zaman kişilerin mizacıyla ilgilidir. Ama her insan, internet ortamındaki sohbetlerde çok cesurdur. Bunun nedeni internet ortamındaki sohbetlerde kaybedecek hiçbir şeyimizin olmamasıdır. Bu hissiyat o kadar önemlidir ki, kişiler çoğu zaman içlerindeki duyguları su üstüne çıkarır, günlük hayatta olmadıkları kadar yalın olurlar. Bu nedenle internet ortamı sanal olsa da, sohbet edenler o denli gerçektir ki. Sohbette önemli olan da bu değil midir? Aslında sohbet odalarında insanlar bazen kendilerine bile inanamazlar, bunları yazan ben miyim diye iç geçiren kişilerin sayısı o kadar fazladır ki!

Sohbete Olan İlginin Nedeni?

İnternet üzerinden yapılan tüm sohbetler veya Sohbet Odalarında gerçekleşen paylaşımlara olan ihtiyacın altında yatan sebeplerin başında, kaybedecek birşeyin olmadığını bilme hissi ve bu hissin verdiği rahatlık yer almaktadır.


Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. || Bir sonraki yazımız olan başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Benzer Yazılar

Muş Chat Sohbet Odaları
İnsanlar normal hayatın verdiği sıkıntılardan biraz olsun uzaklaşmak için çözüm yolları arıyorlar. Yeni insanlarla tanışmak ve yeni bir arkadaş çevresi edinmek istiyorlar. Günümüzde artık bu çok kolay bir hal aldı. Teknoloji ve internetin gelişmesiyle bu sorunlarınızı artık çözebilmeniz mümkün. Bunun iç...
Muğla Chat Sohbet Odaları
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internetin kullanımının yaygınlaşmasıyla farklı kültürleri, farklı kişileri bir araya toplayan chat siteleri birçok kişiyi bir araya getirmektedir. Bu chat siteleri sayesinde dünyanın her yerinden insanlar aynı platformda buluşarak eğlenceli sohbetler edip, iyi vakit geçirebilmekt...
Mardin Chat Sohbet Odaları
Günümüzde artık internet kullanımının artması ve gelişmesiyle insanların birbirleriyle sohbet edip tanışabilecekleri platformlar çoğaldı. Sohbet odaları da bu platformlardan bir tanesi.Sohbet odaları sayesinde aynı şehirde yaşayan kişiler aynı ortamda tanışma imkanını elde ederler. Mardin Chat Sohbet ’de bu soh...

Yorumlar